YÜKLEME BANTI

YÜKLEME BANTI

Konveyör bant nedir sorusu çoğu zaman sorulmaktadır, çoğu kişi için yabancı bir kelime olan konveyör, taşıma anlamına gelmektedir. Konveyör bantlar, işletmelerde malzeme taşınmasını sağlayan makinalardır. Kapalı devre olarak çalışan konveyör bantlar, yerden ve yüksekten malzemelerin taşınmasında kullanılır. Taşınacak alan eğimli veya düz olsun, insan gücü kullanılmadan konveyör bantlar sayesinde taşıma yapılmaktadır. İnsan gücü kullanılmadığı için bu sistem sayesinde, taşıma çok hızlı şekilde gerçekleşir ve maliyet azalır. Konveyör bantların seçimi oldukça önemli bir konudur. Taşıma yapılacak malzemenin türüne göre seçilmesi, üretimin sürekliliği açısından çok kritik bir konudur.


Günümüzde üretilen konveyör bantlar genellikle hasır, kauçuk veya PVC’den üretilmektedir. Konveyör bant nedir gibi sorulan sorulara cevap vermek adına, kısada olsa çalışma prensibinden bahsetmek gerekir. Konveyör bantlar iki tambur sayesinde çalışır. Bunlardan biri germe tamburu diğeri ise tahrik tamburudur. İki tambur arasına gergin takılan bant sayesinde, malzemelerin taşınması sağlanır. Konveyör bantlar, motor gücü sayesinde hareket eder. Dolayısıyla konveyör bantlarda, taşınan malzemenin türüne göre bant seçimi yapılması gerekirken, yine taşınan malzemeye göre ve taşınacak yere göre motor gücüde ayarlanmalıdır. Tüm bu hesaplamalar alanında uzman kişiler tarafından yapılarak, olası tehlikelere karşı önlem alınmış olur. Konveyör bantlar oldukça kullanışlı olduklarından, en fazla tercih edilen taşıma sistemidir.


Malzeme ıslak veya kuru olsun her şekilde konveyör bantlarda taşıma yapılabilmektedir. Malzeme taşınırken dikkat edilmesi gereken diğer bir önemli konuda, bant genişliğinin taşınan malzemeye uygun olmasıdır. Aksi halde, taşınan malzemelerin banttan düşmesi olasıdır. Konveyör bantların işletme içerisinde en uygun yere konumlandırılması oldukça önemlidir. Bantlar ne kadar efektif kullanılırsa, üretimin o denli hızlı olacağı unutulmamalıdır. Ayrıca bakım, onarım çalışmaları için, bantların çok dar alanlara kurulmaması gerekir.